Artikel van

Hoofdafbeelding van het artikel

Biovoeding groeit tot marktaandeel van 4% in België

100% toekomst

Hoe doet biovoeding het bij de Belgische consument? In België besteedden we 1,36 miljard euro aan biovoeding in 2025, waardoor het marktaandeel van bio stijgt tot 4%. Verse biovoeding en bio-eieren blijven populaire producten. Meer dan een derde van de Belgen zegt belang te hechten aan bio bij voedselaankopen. 

Via het consumentenpanel van YouGov België krijgt VLAM inzicht in het thuisverbruik van bioproducten in België.

4% meer biobestedingen

Bijna iedereen koopt wel eens een bioproduct: 98% van de Belgische huishoudens kocht in 2025 minstens één biologisch product. 

Het bedrag dat we in België aan bio besteden steeg in 2025 met 4% tot 1,36 miljard euro. Daarmee nam het marktaandeel van bio lichtjes toe van 3,9% naar 4,0% (komende van 3,7% in 2023). 

Biobestedingen YouGovBE.png
Bron: YouGov België

Bio blijft wel sterker vertegenwoordigd in Brussel en Wallonië dan in Vlaanderen. In Vlaanderen groeide het bioaandeel naar 3,3% in 2025. In Brussel en Wallonië wordt relatief meer biovoeding verkocht: het marktaandeel bedraagt er telkens 5,0%. 

Cijfers aandeel bio - bronYouGov.png
Bron: YouGov België

Vers doet het goed

Verse biovoeding wordt duidelijk geapprecieerd: in 2025 ging de helft van alle biobestedingen naar verse voeding. Twee derde van de huishoudens kocht biologisch fruit, goed voor een marktaandeel van 7,4% van het totale fruitvolume, tegenover 6,7% in 2023. Driekwart van de Belgische gezinnen kocht minstens één keer biologische groenten. Groenten als bloemkool, komkommer en courgette doen het erg goed in bio. 

Canva_groenten_winkel.png
Verse biogroenten zijn populair - (c) VLAM 

Kijken we naar het volumeaandeel, dan scoren bio-eieren nog steeds sterk met een aandeel van 9,5%. Bijna een op drie (30%) Belgische gezinnen kocht in 2025 biologische eieren, en dat ongeveer zeven keer per jaar. Verse groenten en vers fruit komen op de tweede plaats (7%). Tussen 2023 en 2025 steeg het bio-aandeel bij vers fruit, verse groenten en vers vlees en gevogelte. 

Naast deze verse producten doen ook enkele nichecategorieën het erg goed, zoals biologische quinoa, bulgur en couscous (aandeel van 22%), plantaardige alternatieven voor vlees (18%), plantaardige alternatieven voor room (13%) en plantaardige drinks (12%). 

‘Beter voor het milieu’ en ‘gezondheid’ zijn de belangrijkste motivaties van consumenten om bioproducten te kopen. 

Waar kopen we bio? 

Waar gaan we naartoe om onze biovoeding te kopen? De klassieke grote supermarkten (zoals Colruyt, Carrefour Market, Delhaize Supermarkt, AD Delhaize, en Albert Heijn) blijven met 41% van de biobestedingen een belangrijk kanaal waar je bio kunt kopen. 

Maar speciaalzaken, korte keten (o.a. boerderijwinkels), markten en gespecialiseerde biowinkels (zoals BioPlanet en Farm) nemen binnen bio een groter aandeel in dan bij niet-biologische voeding, en deze kanalen wonnen de voorbije jaren terrein. Dit wijst op een betrokken en bewuste kopersgroep die ook buiten het supermarktcircuit zijn weg naar bio vindt.

Vrouw winkel2_unsplash.jpg
Biofruit en -groenten zijn steeds meer te vinden in de supermarkt - (c) VLAM 

Waarom kopen we bio?

Naast cijfers over het aankoopgedrag krijgen we ook meer inzicht in de motivaties, drempels en kennis van consumenten. Meer dan een derde van de Belgen (34%) geeft aan bij voedselaankopen belang te hechten aan bio. 45% zegt minstens een paar keer per maand bio te kopen. 

‘Beter voor het milieu’ en ‘gezondheid’ zijn de belangrijkste motivaties van consumenten om bioproducten te kopen. Ze zien biologische landbouw als duurzamer en minder belastend voor natuur en milieu. Daarnaast koppelen ze bio aan de afwezigheid van chemische producten en een natuurlijker productieproces. En dat resulteert voor hen in gezondere producten. 

Daarnaast vinden veel mensen het positief dat bio streng wordt gecontroleerd en dat ‘dieren in bio de zorg krijgen die ze verdienen’. De grootste drempel is de soms hogere prijs van bio, en - ondanks de strenge biocontrole - twijfel over de echtheid en meerwaarde van biologische producten. 

Kennis over bio kan beter

EU Biologo 3 kleuren.jpg
Het EU-biologo

Maar liefst 70% van de Belgen herkent het Europese biolabel, maar niet iedereen kan het label ook juist toewijzen. Er is ook geregeld verwarring met andere labels - zo denkt een kwart onterecht dat 'Fairtrade' automatisch betekent dat een product ook biologisch geteeld is. 

Daarnaast weet slechts 16% van de Belgen dat de term ‘bio’ of 'biologisch' op de verpakking van een bioproduct wettelijk beschermd is, en dus eveneens de garantie biedt dat het product effectief biologisch geproduceerd werd. Goed om te weten! 

o § o § o

Bron: De gegevens zijn gebaseerd op het Rapport: Verbruik van biologische voeding in België in 2025 van VLAM. 

Lees meer over

Ook interessant voor jou

Hoofdafbeelding van het gerelateerde artikel
Wat als je één dag per week zou kiezen voor bio?

Zou je wel wat meer bio willen eten? Starten met bio is heus geen alles-of-niets verhaal. Ontdek verschillende manieren om ermee te beginnen - of verder te gaan.

Hoofdafbeelding van het gerelateerde artikel
Week van de Korte Keten: lokaal is lekker!

Van 16 tot 24 mei 2026 is het weer tijd voor de Week van de Korte Keten. Over heel Vlaanderen zijn er allerlei activiteiten. Ontdek de smaak van voedsel dicht bij jou!

Hoofdafbeelding van het gerelateerde artikel
Gegrilde groene asperges met gerookte zure room en posteleinjus

Dit voorgerecht brengt de lenteoogst samen in een speels, fris bord: gerookte zure room als romige basis, een heldere jus van postelein die zurigheid en diepte geeft, gegrilde groene asperges met een lichte rokerigheid, boterige peultjes met munt, en een snelle pekel die de radijs omtovert tot een friszure bite.