Artikel van

Hoofdafbeelding van het artikel

Lekkere én voedzame biokoekjes voor je kinderen, het bestaat!

Gezond genieten

Toen Evelien Coppens moeder werd, zocht ze tevergeefs naar lekkere én voedzame biologische tussendoortjes voor haar kinderen. Ze besloot er zelf iets aan te doen en startte haar eigen biobedrijf, Lilalou Biscuits. Een boeiend verhaal over het opstarten van je eigen biobusiness.  

Bijna twintig jaar werkte Evelien Coppens in de verkoop en marketing voor grote bedrijven in de voedingsindustrie. Toen ze zwanger werd, begon ze toch kritischer naar voeding te kijken. Want welke voeding is goed genoeg voor je opgroeiende kinderen? “Toen ze naar school gingen, moest ik iedere dag twee tussendoortjes meegeven: een stuk fruit en een droge koek - zonder chocola, vulling of topping. Fruit was niet moeilijk, maar ik zocht lang naar lekkere én voedzame koekjes,” vertelt ze.

“Als ouder wil je gewoon het allerbeste voor je kinderen. Je wilt dat ze iets eten met waardevolle voedingsstoffen, iets waarmee ze energie kunnen bijtanken maar toch geen snelle suikerpieken krijgen,” legt ze uit. “Eigenlijk hebben opgroeiende kinderen drie à vier tussendoortjes per dag nodig. Ze hebben een kleinere maag en bij een hoofdmaaltijd nemen ze minder voedsel op dan volwassenen. Vandaar het belang van die tussendoortjes!”  

Ze vond echter niet meteen wat ze zocht. Na een tijdje begreep ze waarom: “De meeste koeken zijn op basis van tarwe, maar ik zocht vezelrijke granen die nog voedzamer zijn, zoals haver, spelt of kamut [een oergraan]. Dit zijn rijkere granen die meer vezels en voedingsstoffen bevatten dan de klassieke tarwe. In koekjes zit bovendien vaak te veel suiker. Online vond ik wel allerlei vezelrijke koeken, maar voor volwassenen, dus te weinig afgestemd op de noden van kinderen.”

"Bio past voor mij perfect in het totale plaatje van gezonde, rijke voedingsstoffen, en voor mij zijn de beste ingrediënten biologisch geteeld" - Evelien Coppens.  

Zoeken en leren

Ze stond niet alleen in haar zoektocht: “Ik dacht: ben ik nu de enige die dat zo moeilijk vindt? Maar ook andere ouders aan de schoolpoort hadden dezelfde vragen. Toeval of niet, maar ik had me altijd voorgenomen om rond mijn veertigste een carrière switch te maken. Ik dacht: ik ga ze zelf produceren! Zelf ondernemen, dat sprak me wel aan. Dus toen ben ik in de research gedoken.” Zo klopte ze aan bij de UGent om een antwoord te krijgen op de vraag wat een koek voor schoolgaande kinderen nu echt evenwichtig en nutritioneel verantwoord maakt.  

De zoek- en leerfase nam zo’n twee jaar in beslag. Ze deed marktonderzoek en praatte met productontwikkelaars, diëtisten en kinderartsen. Vervolgens ging ze aan de slag met een bakker en een productontwikkelaar om een zestal recepten uit te proberen en de smaak van de koekjes te testen. Want smaak is minstens even belangrijk als de ingrediënten.  

Lilalou (16)B.jpg
De vier soorten Lilalou-koekjes - (c) VLAM

“Ik heb de koekjes uitgebreid getest op scholen en bij mijn kinderen. Mijn eerste Lilalou-koekjes heb ik in twee smaken gelanceerd in september 2019: met haver en granen en met haver en kokos. Inmiddels zijn er nog twee nieuwe smaken bijgekomen – met chocolade en met framboos". 

De Lilalou koekjes worden nu verkocht in bijna 700 verkooppunten in België en Luxemburg - een opmerkelijke prestatie.  

Lilalou, hoe kwam ze op die naam? "Omdat de koekjes in ons gezin ontstaan zijn, zijn we samen gaan zoeken naar een naam. Mijn dochter heet Lila en mijn zoon Wout, zo kwamen we uit op Lilalou. Lila is ook graag de mascotte van de koekjes, ze vertegenwoordigt mijn doelgroep perfect,” lacht ze.

Evelien Lila.png
Evelien Coppens en haar dochter Lila - (c) Evelien Coppens

Minder suiker, lukt dat?

Coppens nam een biobakker onder de arm om haar koekjes te bakken: “Mijn koekjes zijn wat moeilijker van receptuur, omdat ik relatief veel granen (tot 60%) en minder suiker wilde gebruiken. Ik snap intussen veel beter waarom de meeste koekjes zo veel suiker bevatten: dat maakt het makkelijker om ze te produceren! Suiker heeft bijvoorbeeld ook een impact op de textuur en maakt dat koekjes langer houdbaar zijn. Maar ik wilde net een minder groot aandeel suiker – en ik wilde ruwe rietsuiker - en tegelijk meer granen”.  

Samen met de biobakker slaagde ze erin om een uitgebalanceerde receptuur te bereiken op basis van zo veel mogelijk lokaal geteelde bio-ingrediënten. Het resultaat: de Lilalou-koekjes bevatten maar liefst tussen de 35% tot 50% minder suiker dan vergelijkbare niet-biokoekjes. Een fraai resultaat.  

Lilalou koekjes.jpg
De koekjes rollen van de band bij de biobakker - (c) Evelien Coppens

Kiezen voor bio

Was het van bij het begin voor Evelien Coppens duidelijk dat het biologische koekjes zouden worden, of kwam dat idee pas later? “Ik eet sowieso veel lokaal en biologisch, dus ik had een absolute voorkeur voor bio. Bio past voor mij perfect in het totale plaatje van gezonde, rijke voedingsstoffen, en voor mij zijn de beste ingrediënten biologisch geteeld, zonder kunstmest en chemische gewasbescherming”.  

Toekomstplannen

Gaat het nog steeds in stijgende lijn met de LilaLou-verkoop? “Ja, het loopt prima! Ik heb hard gewerkt om ervoor te zorgen dat de koekjes hier zowel in de biowinkels als in supermarkten beschikbaar zijn. We zijn nu ook contacten aan het uitbouwen in Nederland, Frankrijk en de Scandinavische landen. Ik werk daarvoor met freelancers en een sales bureau dat ik kan inzetten voor bepaalde acties. Op korte termijn plan ik geen nieuwe smaken in het assortiment. Maar ik denk wel na over een voedzame biologische snack, bijvoorbeeld voor sportkantines.”  

Bio-logisch

We vermoeden dat bio sowieso essentieel is in het leven van Evelien Coppens? "Ja, bio zal altijd belangrijk zijn in mijn leven. Je bent wat je eet, daar geloof ik sterk in. Ik wil altijd weten wat er in mijn voedsel zit en waar het vandaan komt. En dan is biologische voeding een uitstekende keuze, zeker als je kinderen hebt. Bio geeft een goede garantie voor de manier waarop producten geteeld worden. Bio draagt ook bij aan het behoud van de biodiversiteit, en dat is waardevol voor de volgende generatie!’

 

Lees meer over

Ook interessant voor jou

Hoofdafbeelding van het gerelateerde artikel
Waarom is bio elke euro waard? De feiten op een rij

In de winkel betaal je soms meer voor bioproducten dan voor niet-bio producten. Waaraan ligt dat juist, en waarom is bio elke euro waard?

Hoofdafbeelding van het gerelateerde artikel
Bio doet je goed, ook in het nieuwe jaar!

Wie lekker en gezond wil eten, vindt in bio een heel divers aanbod. Door bio te eten maak je een positieve impact, want goed eten is goed leven.

Hoofdafbeelding van het gerelateerde artikel
Het succesverhaal van Den Boogerd, winnaar van de BioVLAM

Op hoogstamboomgaard Den Boogerd teelt Maarten Gelders traditionele biologische fruitsoorten op een economisch rendabele manier. Bij de boomgaarden die hij beheert stappen de eigenaars graag mee in het bioverhaal: “Voor ons moet het bioverhaal kloppen.”